top of page
Індивідуальне заняття

Індивідуальне заняття з дитиною старшого дошкільного віку

 

ТЕМА: « Диференціація звуків [Л , Р] в словах»

МЕТА: вчити дитину  правильно вимовляти і диференціювати звуки [Л і Р] в словах , закріпити правильний артикуляційний уклад для вимови звуків [Л і Р] , закріпити правильний видих для вимови даних звуків , вчити виділяти звуки з ряду інших звуків, складів , слів; розвивати фонематичні сприйняття , розвивати дрібну моторику пальців рук , розвивати психічні процеси , закріпити вміння узгоджувати іменники з числівниками ; закріпити вміння ділити слова зі звуками [Л і Р] на склади , формувати посидючість і контроль за своєю мовою .

Методичні прийоми: вправи ; ігрова мотивація ; гри; заохочення.

Матеріали та обладнання: предметні картинки зі звуками [Л і Р] , артикуляційна гімнастика в картинках , сніжинка , дзеркало , смайлики жовтого і червоного кольору , звукова доріжка , два будиночки , сніговики , ялинка з тканини з іграшками.

Попередня робота:
Відпрацювання вправ дрібної і загальної моторики.
Вироблення артикуляційних умінь і навичок , необхідних для правильної вимови звуків [Л і Р] .
Постановка звуків [Л і Р] .
Автоматизація звуків [Л і Р] в складах, словах , чистомовках , фразах , текстах.
Диференціація звуків у складах .

Подальша робота :
Диференціація звуків [Л і Р] в чистомовках , фразах , реченнях , зв'язного мовлення .


                Хід заняття


1 . Організаційний момент .
- Показ картинок літака і трактора. Дитина згадує і називає : Як гуде літак в небесах? - Л -Л -Л ;
Як гуде в полі трактор? - Р -Р -Р ;

2.Виконання артикуляційної гімнастики перед дзеркалом по картинках.

3.Характеристика звуків за артикуляційним і акустичним ознакам , порівняння .
- Давай подумаємо , як же вимовляється звук " Л" .
У якому положенні губи ? (В посмішці ; вони не округлюються )
Відкритий або закритий рот ? ( Рот відкритий , відстань між верхніми і нижніми зубами 1 палець)
Де знаходиться кінчик язика ? ( Кінчик мови впирається зсередини у верхні зуби)
Звук голосний або приголосний ?
Звук твердий або м'який ?
Звук дзвінкий або глухий?
- А тепер давай подумаємо , як же вимовляється звук " Р". Не забудьте проконтролювати себе , дивлячись у дзеркало.
У якому положенні губи ? (В посмішці )
Відкритий або закритий рот ? ( Рот відкритий )
Де знаходиться кінчик язика ? ( Кінчик язика піднімається до бугорків за верхніми зубами)
Сильна або слабка цівка повітря ? ( Сильна , вона змушує тремтіти кінчик язика )
Звук голосний або приголосний ?
Звук твердий або м'який ?
Звук дзвінкий або глухий?
4.Дихальна  вправа « Здуй сніжинку з рукавички ».

5.Д/І на розвиток фонематичного слуху «Смайлики»
Дитині пропонується ряд звуків, складів. Коли він чує звук [Л] - піднімає жовтий смайлик, коли [Р] - червоний смайлик.

Д / І «Який звук однаковий?»
Логопед називає слова, дитина повинна назвати, який звук він чує в цих словах (Лак, лопата, ложка, лижі - звук [Л]; ракета, робот, рука, рот - звук [Р]).
6.Гра зі звуковою доріжкою.
На звуковій доріжці є картинки зі звуками [Л і Р]. Жовтими смайликами закриваємо картинки зі звуком [Л], а червоними смайликами - зі звуком [Р].

7.Гра-застібка «Прикрась ялинку»на розвиток дрібної моторики пальців рук.

 8.Д /І «Паровозик».
Дитині пропонується два паровозика [Л і Р] і вагончики на яких намальовані картинки з цими звуками. Дитина повинна правильно приєднати вагони до паровозика.

9.Д/І«Що не так?» На розвиток уваги, пам'яті, мислення.
Дитині пропонуються шість сніговиків, майже однакових, але в них є відмінності. Потрібно знайти відмінності.

10.Д/І «Полічи» на формування вміння узгоджувати іменники з числівниками. Пропонуються картинки зі звуками [Л і Р]. У логопеда картинка з одним предметом, а у дитини, наприклад, три предмети. Логопед говорить: - «У мене один помідор». Дитина -«А у мене три помідора» і показує картинку.

11.Д / І «Будиночки» на формування складової структури.
Дитині пропонуються три будиночки. Один одноповерховий, другий двоповерховий будинок, третій - триповерховий. Потрібно розкласти картинки з одним складом в перший будинок, з двома складами - у другий, з трьома складами - в третій будинок.
Зображення пропонуються зі звуками [Л і Р].

12. Підсумок заняття.
Логопед:​​ Молодець! Згадаймо, чим ми сьогодні займалися. Сьогодні на занятті ми з тобою розрізняли на слух звуки Л і Р і намагалися їх правильно вимовляти. Вважаю, що із завданнями ти впорався.

Календар

Звернення громадян

Наш заклад

дошкільної освіти

bottom of page