top of page
Проводимо відкритий захід

Немає сумнівів у тому, що більшість вихователів є майстрами своєї справи, а за своїми моральними переконаннями — людьми, які розуміють власну відповідальність за розвиток дошкільної освіти. Хорошою нагодою продемонструвати колегам напрацьований досвід та професійність є колективні перегляди різних форм роботи. Проведення відкритих заходів не становитиме проблему для вихователів за умов глибокої обізнаності з алгоритмом їх підготовки та проведення

Проводимо відкритий захід: крок за кроком

Важливим чинником підвищення професійної компетентності І вихователів дошкільного закладу є періодичний контроль діяль­ності кожного з них з боку методичної служби та взаємообмін кра­щим педагогічним досвідом. Ефективною формою методичної ро­боти при цьому є, зокрема, колективні перегляди відкритих заходів. Завданнями їх проведення є насамперед активізація творчості пе­дагогів, стимулювання до безперервної фахової та загальної освіти, якісної роботи, підвищення відповідальності за результати навчання й виховання дошкільників.

Безумовно, будь-який відкритий захід є значним стресом і до­датковим навантаженням для педагога, якщо його повсякденна ро­бота з дітьми не є стабільною, творчою і ефективною. Тож дуже важливо вчити кожного вихователя повсякчас працювати з повною віддачею, бути відкритим, щирим, відходити від шаблонних прийо­мів роботи, не боятися імпровізувати. Для того щоб педагоги почува­лися комфортно під час відкритих заходів, не сприймали їх як щось неординарне, вони мають чітко засвоїти алгоритм проведення таких заходів.

Крок 1. Готуємося до відкритого заходу

Допомогу вихователю у підготовці до відкритого заходу нада­ють вихователь-методист чи керівник дошкільного закладу. їх за­вданням є проаналізувати спільно з вихователем його педагогічні знахідки і рекомендувати найефективніші методи, засоби і фор­ми роботи з дітьми, що дадуть змогу реалізувати основну мету від­критого заходу. Слід ознайомити педагога з необхідною літерату­рою та надати практичну допомогу при підготовці плану-конспекту чи сценарію заходу. А ще дуже важливо застерегти вихователя від потенційних помилок.

Крок 2. Повідомляємо присутнім тему й мету заходу

Тему відкритого заходу зазвичай вихователь обирає самостійно, проаналізувавши разом з вихователем-методистом, на якому матері­алі йому вдасться якнайліпше продемонструвати свою педагогічну майстерність, досвід, а також уміння, навички, організованість та ак­тивність дітей.

Перед початком колективного перегляду вихователь-методист чи керівник дошкільного закладу повідомляє присутнім тему від­критого заходу, обгрунтовує його методичну мету. Доцільно розда­ти присутнім план-конспект чи сценарій заходу, що дасть їм змогу глибше проаналізувати переглянутий захід.

Крок З. Проводимо колективний перегляд

Запрошені на перегляд відкритого заходу педагоги перед його початком реєструються та займають відведені їм місця. Від­так переглядають захід, аналізуючи активність дітей, доцільність технологій, методів і прийомів, дидактичних та технічних засо­бів, які використовує педагог у процесі роботи з дітьми для досяг­нення поставленої мети. Присутні мають дотримуватися педаго­гічного такту. У жодному разі не слід втручатися у хід заходу чи висловлювати у присутності дітей власні думки з приводу роботи вихователя.

Крок 4. Надаємо слово вихователю: рефлексія

Після завершення відкритого заходу, як правило, відбувається його обговорення. Необхідно пам'ятати, що однією з цілей проведен­ня відкритого заходу є підвищення професійного розвитку запроше­них педагогів. При цьому важливим навчальним компонентом, по­ряд із власне методикою, є ще й сам процес підготовки вихователя до за­няття, зокрема:

  • добір наочних та роздаткових матеріалів;

  • продумування механізму здійснення індивідуального підходу;

  • визначення способів підви­щення мотивації.

Саме тому обговорення варто роз­почати з виступу вихователя, що має продемонструвати його здатність до рефлексії власних дій. Глибинне про­никнення в природу педагогічного процесу і є показником ерудиції, пе­дагогічної майстерності вихователя та його здатності бути майстром-учителем. Вихователь аналізує ступінь

Розв’язання поставлених завдань, вказує на причини та обгрунтовує необхідність допущених відхилень від проекту заняття, об'єктивно оці­нює власні дії, роз'яснює й коментує ті нюанси, які гості могли не зрозу­міти або неправильно тлумачити.

Бажано, щоб вихователь надав інформацію про способи реалізації індивідуального підходу, особли­вості застосування окремих методів та їх поєднання, результати дитячої діяльності, емоційний стан дітей.

Крок 5. Аналізуємо проведення роботи з дітьми: виступ керівника дошкільного закладу чи вихователя-методиста

Цей етап в обговоренні не є обов'язковим, однак нерідко виступ керівника дошкільного закладу чи вихователя-методиста є бажаним, оскільки вихователь через високе психологічне напруження та не­здатність швидко переключитися у своєму виступі може багато чого пропустити. Крім того, аналіз щойно проведеного заняття одним з ке­рівників може за необхідності скорегувати подальше обговорення.

Наприклад, якщо з певних причин захід не вдався, керівник може попередити різкі оцінки, поінформувати присутніх гос­тей про професійні досягнення вихователя, пояснити природу його реакцій, обгрунтувати окремі нюанси.

Крок 6. Відповідаємо на запитання присутніх: творча дискусія

Ця частина заходу може бути надзвичайно дієвою у плані про­фесійного розвитку присутніх. Її варто проводити у вигляді творчої дискусії. Саме на цьому етапі є можливість уточнити інформацію, попросити вихователя пояснити мотиви застосування окремих під­ходів. Трапляється, що замість постановки запитань присутні по­чинають висловлювати свої враження про побачений захід та на­давати йому оцінку. У цьому разі організатору варто втрутитися й нагадати назву елемента алгоритму. Головна причина можли­вих труднощів на цьому етапі аналізування — неготовність час­тини педагогів до творчої дискусії як до засобу досягнення істини. Дехто із присутніх взагалі не ставиться до відкритого заходу, як до можливості навчитися. Вони здатні лише захоплюватися побаче­ним. І все ж, відповідаючи на поставлені запитання, вихователь має пам'ятати, що колеги прийшли для навчання, на своєрідний майстер- клас. Тому відповіді на запитання гостей повинні мати пояснювально-розвивальний та інформативно-пізнавальний характер.

Крок 7. Ініціюємо дискусію серед педагогів

Цей етап передбачає аналітичні, оцінні виступи гостей відкри­того заходу. Цінність такої дискусії мають не так схвальні виступи, як висловлення пропозицій, виявлення недоліків, невикориста­них можливостей, певне опонування вихователю. Часто з вуст гос­тей звучать загальні, позбавлені професійного сенсу, судження на кшталт: «Мені все дуже сподобалося», «Дітям було цікаво», «Вихо­ватель впоралася із завданнями» тощо. У такій ситуації ведучий має бути готовим підняти в дискусії проблемні питання.

Наприклад:

  • Як ви вважаєте, чи варто було використовувати повний показ у малюванні?

  • Чи не вважаєте ви, що пояснення вихователя було надто розлогим, неконкретним і незрозумілим дітям?

Варто підтримувати бажання гостей розповісти про перспекти­ви застосування одержаного досвіду в майбутньому. Втім, не потріб­но забувати про час, що може стати обмежувальним чинником.

Крок 8. Надаємо слово вихователю: завершення дискусії

Вважаємо, що саме вихователь має завершувати дискусію. Це є виявом поваги до нього як до фахівця, який виступив не лише в ролі вихователя-майстра, а й у ролі наставника для своїх колег. Бажано, щоб у своєму виступі вихователь подякував гостям за ви­словлені побажання, пояснив нюанси продемонстрованої педагогіч­ної практики та дав відповіді на зауваження і пропозиції присутніх. Також слід обов'язково дати відповіді на несправедливі оцінки, не­обгрунтовані докори, відстояти раціональність своєї позиції.

Крок 9. Підбиваємо підсумки проведення відкритого заходу

Після завершення колективного перегляду керівник дошкільного за­кладу чи вихователь-методист підби­вають підсумки проведення відкрито­го заходу, оцінювання ефективності роботи педагога з дітьми, доцільності обраних прийомів, методів, форм ро­боти. Важливо подякувати присутнім за слушні зауваження і пропозиції та цікаву дискусію.

Використання запропонованого алгоритму проведення відкритих за­ходів дасть змогу ефективно застосо­вувати їх у системі методичної роботи дошкільного закладу. 

 

 

 

 

 

Календар

Звернення громадян

Наш заклад

дошкільної освіти

bottom of page