top of page
Вчимо говорити правильно

 

   Дитина підростає, починає вимовляти перші слова, речення.  І рідні помічають, що саме їх дитина говорить дещо гірше, ніж її ровесники…..

  Правильна мова – дуже важлива для всебічного розвитку дитини, тому праця учителя-логопеда набула особливого значення.

      У дошкільному навчальному закладі №6 «Світлячок» працює логопедичний пункт «Маленькі говорунчики», який відвідують щороку 25 дітей старшого дошкільного віку.

      До кожного заняття добирається такий матеріал, який буде цікавим для малечі. Заняття проводяться у формі гри, або у атмосфері казки, тому дошкільнята весело й охоче виконують завдання.

   Значна увага приділяється формуванню виразної мови, але зусиль логопеда недостатньо. Якщо батьки, вихователі та оточуючі дітей люди, не вміють своїм прикладом показати барви рідної мови, саме тому,  завжди приділяється велика увага співпраці вихователів та логопеда нашого дитячого навчального закладу.

  Без сумніву, якість мовлення вихователів є надзвичайно важливим аспектом мовленнєвої роботи з дітьми. Адже дошкільнята, наслідуючи оточення, переймають не лише всі тонкощі правильної вимови, інтонації, граматичної будови речень, але й ті недоліки, які є в мовленні дорослих. А отже, від культури мовлення вихователя залежить культура мовлення дітей.

  Трапляється, що у зверненнях до дітей педагоги вживають суржик, жаргонізми, просторічні вислови, елементи молодіжного сленгу. Відтак, діти змушені сприймати запропоновану їм культуру мовлення і стрімко вбирають у себе позитивні і негативні способи спілкування, мовленнєвої поведінки, моральні установки людей свого найближчого оточення.
   Тому, так важливо формувати культуру мовлення насамперед самих педагогів.

Отже, збагативши мовлення вихователя, маємо шанс створити висококультурне мовленнєве середовище для дітей.

   Серед вимог до мовлення педагога дошкільного закладу логопед виділяє такі аспекти:  правильність — відповідність мовлення мовним нормам. Педагогу необхідно знати і виконувати у спілкуванні з дітьми основні норми рідної мови: орфоепічні норми (правила літературної вимови), а також норми утворення і зміни слів;  точність — відповідність змісту мовлення та інформації, яка лежить у його основі. Педагогу слід звернути особливу увагу на семантичний (смисловий) аспект мовлення, що сприяє формуванню у дітей навичок точності слововживання;  чистота — відсутність у мовленні елементів, невластивих літературній мові. Усунення із активного мовлення нелітературної лексики — одне із завдань мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку. Тому, зважаючи на те, що у цьому віці провідним механізмом мовленнєвого розвитку є наслідування, педагогу необхідно піклуватися про чистоту власного мовлення. Неприпустимо використовувати слова-паразити, діалектні, жаргонні слова; виразність — особливість мовлення, що допомагає захоплювати увагу і створювати атмосферу емоційного співпереживання. Виразність мовлення педагога є потужним засобом впливу на дитину. Володіння педагогом різними засобами виразності мовлення (інтонація, темп мовлення, сила, висота голосу тощо) сприяє не лише формуванню довільності виразності мовлення дитини, але й повнішому усвідомленню дитиною змісту мовлення дорослого, формуванню вміння виражати своє ставлення до предмета розмови;
багатство — уміння використовувати всі мовні одиниці з метою оптимального вираження інформації.

Педагоги нашого дошкільного закладу формують основи лексичного запасу дитини. Багатий лексикон самого педагога сприяє не лише розширенню словарного запасу дитини, але й допомагає сформувати у неї навички точності слововживання, виразності й образності мовлення; невербальні засоби спілкування — уміння педагога не лише говорити з дитиною, але й чути її.

   Безумовно, знання педагогом дошкільного закладу зазначених вимог, їх дотримання і постійне вдосконалення свого мовлення — це запорука успішності роботи з мовленнєвого розвитку дітей у дошкільному закладі.

       Та яких би зусиль не докладав колектив дошкільного закладу, вади мовного розвитку дитини не подолати без допомоги сім’ї. Тому у нас проводиться систематична робота з батьками, що у підсумку забезпечує кінцевий успіх.

Календар

Звернення громадян

Наш заклад

дошкільної освіти

bottom of page